Analiza konkurencji i jej działalności jest jednym z najważniejszych działań dla każdej firmy, która chce efektywnie działać na rynku. Niezależnie od tego, czy jest to duża firma czy mała firma rodzinna, konkurencyjna działalność jest niezwykle motywująca, ale jednocześnie niebezpieczna dla funkcjonowania każdej z nich. Czasami rozwiązania testowane przez konkurentów mogą nawet decydować o istnieniu danej firmy na rynku. Żyjąc w czasach wszechobecnego Internetu i obserwując trend przenoszenia wszystkiego do Internetu, istotne jest, aby monitorować konkurencję i analizować wszystkie jej działania w tej dziedzinie.

Dlaczego warto analizować i monitorować działania konkurencji?

Często konkurenci, którzy są obecni na rynku od dłuższego czasu i wypróbowali pewne rozwiązania są w stanie zaproponować wiele interesujących i sprawdzonych pomysłów, jedyną rzeczą, którą warto zrobić, jest po prostu skorzystać z tego doświadczenia. A dzięki sprawdzonym pomysłom i własnym innowacyjnym rozwiązaniom możemy osiągnąć prawdziwy sukces. Monitorowanie konkurencji z pewnością pozwala na określenie własnej pozycji na rynku. Monitoring konkurencji i analiza działań rywali w sieci pozwala nam dowiedzieć się, czy pojawiły się nowe firmy, produkty lub inne rozwiązania, które mogą stanowić zagrożenie dla działalności naszej firmy, a jednocześnie uświadomić nam, że środowisko nie śpi, musimy o tym pamiętać i nie tracić czujności.

Na co zwracać uwagę podczas monitorowania konkurencji?

Warto znać swoich konkurentów, nie ma co do tego wątpliwości. Powstaje jednak pytanie, co warto wiedzieć o rywalach i ich działalności w Internecie. Analizę i monitorowanie konkurencji w Internecie z pewnością warto rozpocząć od sprawdzenia i odpowiedzi na kilka podstawowych pytań związanych z obecnością w świecie online. Ważne jest, aby wiedzieć, kim jest nasz prawdziwy konkurent i czy działa w sieci. Warto również wiedzieć, czy są publikowane internetowe rankingi związane z moją branżą i obszarem działalności, które mogą być wykorzystane jako punkt odniesienia. Należy wiedzieć, na którym rynku działają nasi konkurenci i czy są one widoczne w Internecie. Przy tak bogatej analizie obecnej sytuacji w odniesieniu do każdego konkurenta, bez wątpienia posiadamy cenne informacje, które pozwalają nam kompleksowo przyjrzeć się naszej pozycji w stosunku do całej branży.

Monitoring konkurencji pod kontem miejsca w wyszukiwarkach

W chwili obecnej prawdopodobnie nie ma użytkownika Internetu, który nie korzysta z tego narzędzia. Dlatego też bardzo ważne jest, aby sprawdzić obecność samych konkurentów. Wyszukiwarka oferuje wiele możliwości i to nie tylko w formie płatnych reklam. Z pewnością nie warto ignorować mocy tego kanału. Zwłaszcza jeśli w wynikach wyszukiwania widzisz czołowe pozycje konkurentów, dbając i monitorując poszczególne słowa kluczowe, nie powinieneś pozostawać w tyle. Sam fakt, że konkurenci prowadzą działalność SEO dowodzi zasadności wykonywania takich zadań, ważne jest jednak, aby prawidłowo zdefiniować słowa kluczowe.